نوشتن محتوایی که خوانندگان آن را دوست داشته باشند صرفاً مرتبط با موضوعی که می‌نویسید نمی‌شود بلکه نحوهٔ نگارش محتوای مد نظر هم از اهمیت بسزایی برخوردار است. در صورتی که محتوای آنلاین شما ارزشی برای خوانندگان به ارمغان نیاورد و یا مشکلی از ایشان را رفع ننماید پس در این صورت می‌توان گفت که محتوای بی‌ارزشی است! در این مقاله قصد داریم ۴ راه‌کاری را ارائه دهیم که نه تنها خوانندگان، بلکه موتورهای جستجویی همچون گوگل ارزش واقعی آن را درک کرده و بالتبع با اقبال عمومی مواجه شود. با وبلاگ شبدیز همراه باشید.
راه‌کار اول: محتوای مشکل‌گشا ارائه دهید
محتوای ارزشمند محتوایی است که هر تک تک پاراگراف‌های آن، عناوین و خط به خط آن به گونه‌یی است که خوانندگان را سرگرم می‌کند و ایشان مشتاقند تا قسمت‌های بعدی و یا سایر مطالب مرتبط آن را دریافت دارند؛ به عبارت دیگر، محتوای ارزشمند محتوایی است اصطلاحاً «مشگل گشا» که به نوعی پاسخی به یکی از دغدغه‌های کاربران است. خیلی از افراد بر این باورند که فکر می‌کنند نوشتن محتوای ارزشمند و مشکل‌گشا کار بسیار دشواری است اما واقعیت امر آن است که آنقدرها هم که فکر می‌کنیم، نوشتن محتوای فاخر سخت نیست؛ برای نوشتن یک محتوای فاخر و اثربخش، صرفاً لازم است تا موارد زیر را رعایت نمود:
– بر اساس تحقیقی که نیویورک تایمز انجام داد، ۹۴ درصد از کاربرانی که محتوایی را به اشتراک می‌گذارند، بر این باورند که محتوای نشر شده «مفید» است. لذا برچسب مفید را می‌توان روی محتوایی زد که کاربردی اما در عین حال ساده باشد.
– یک محتوای خوب محتوایی است که کاربر را سرگرم کند اما در عین حال چیزی عاید وی گردد؛ تجربه نشان داده است محتواهایی در وب تاثیرگذاری بیشتری پیدا می‌کنند که حس هیجان و … را به کاربر انتقال دهند.
– اعتبار آنچه که می‌گوییم -یا بهتر بگوییم آنچه که می‌نویسیم- از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. آنچه را که می‌نویسیم می‌بایست معتبر و موثق باشد. اگر چیزی که می‌نویسیم قابل استناد باشد، به مرور زمان هرآنچه را که بنویسیم، از طرف کاربران معتبر انگاشته می‌شود و بر همین مبنا، کاربران بیشتر و بیشتری شروع به نشر محتوایمان می‌کنند و همین منجر به برندسازی و شهرت ما می‌شود.
بهینه کردن برای ابزارهای هوشمند همچون موبایل
آمار و ارقام حاکی از آنند که روز به روز به کاربران ابزارهای هوشمندی همچون موبایل و تبلت افزوده می‌شود. امروزه موتورهای جستجویی همچون گوگل بهینه شدن سایت برای موبایل را به عنوان یکی از جنبه‌های الگوریتم‌های رنکینگ به حساب می‌آورند لذا بهینه بودن سایت برای دیوایس‌هایی همچون موبایل و تبلت یک «باید» است.
محتوای ترفند گونه
امروزه کاربران زیادی را می‌بینیم که دائماً به دنبال محتواهای «چرا و چگونه …» هستند چرا که پس از خواندن چنین محتواهایی، یک چیز جدید یاد می‌گیرند، تغییر نگرش می‌دهند، رفتارشان تغییر پیدا می‌کنند و بسیاری مزیت دیگر. در تولید محتواهای این‌گونه، می‌بایست موارد زیر را حتماً مد نظر داشت:
– ترفندهایی که خودتان دوست دارید را انتشار ندهید بلکه از دید کاربر نگاه کنید و ببینید که کاربران مخاطب شما به دنبال چه چیزی هستند.
– عنوانی بسیار ساده برای محتوای ترفندی خود انتخاب کنید.
– در قالب یک پاراگراف مقدماتی، توضیحاتی اجمالی در مورد ترفند مد نظر بنویسید.
– زمانی که خواستید ترفند را توضیح دهید، با ذکر مثال‌های فراوان و همچنین جملات کاملاً شفاف و گویا به توضیح ترفند بپردازید و ترفند خود را به گونه‌یی بنویسید که خواننده تحت هیچ عنوان نیازی به سایر مطالب مشابه پیدا نکند. زمانی که کاربران با محتوایی رو به رو می‌شوند که به نوعی دردی را از ایشان دوا می‌کند، به طور حتم دوست دارند که آن محتوا را با سایر دوستان خود به اشتراک بگذارند و همین مسأله منجر به بک لینک‌های بیشتری به سایت یا وبلاگ شما خواهد شد.
استفاده از ادبیات اثربخش
برخی نویسندگان از این توانایی برخوردارند تا محتوایی بنویسند که بتواند به سادگی عنان احساسات خوانندگان را در دست گیرد که این کار را با استفاده از ادبیات خاصی انجام می‌دهند که از آن طریق می‌توانند به قلب خوانندگان خود راه یابند. برای این کار، پیش از هر چیز می‌بایست با روحیات خوانندگان خود آشنا شوید، علائق آن‌ها را بیابید، دغدغه‌های ایشان را درک کنید سپس شروع به نوشتن محتوایی کنید که از دل شما بر‌می‌آید و به طور حتم، بر دل ایشان می‌نشیند.
نوشتن محتوای فاخر بسیار مهم است چرا که به غنی شدن وب فارسی کمک شایانی می‌کند؛ امیدواریم که با راه‌کارهای ارائه شده در این مقاله، توانسته باشیم راه و روش نوشتن یک محتوای آنلاین خوب را آموزش داده باشیم. در صورتی که ترفندی به جز موارد ذکر شده می‌شناسید، می‌توانید در بخش نظرات با ما و سایر خوانندگان وبلاگ شبدیز به اشتراک بگذارید.

بدون نظر

پاسخ ترک